• 25 czerwca, 2021

Czy samochody elektryczne sa lepsze od spalinowych?

Powszechnie przyjmuje się, że samochody elektryczne są czystszą i bardziej wydajną opcją niż samochody spalinowe.

Czy to jednak tylko miejski mit? A może samochody elektryczne mogą być gorszą opcją niż odmiana spalinowa? Odpowiedź leży w technologii. Przyjrzyjmy się zaletom i wadom samochodów elektrycznych i spalinowych, aby zobaczyć, czy aby nie porównujemy jabłka do pomarańczy.

Czy samochody elektryczne sa lepsze od spalinowych?

Porównanie aut spalinowych do elektrycznych

Zaletą samochodu elektrycznego jest to, że masz na wyciągnięcie ręki więcej mocy niż w samochodzie spalinowym. Samochód jest wyposażony w silnik (generator elektryczny), akumulator i port ładowania, które w niektórych sytuacjach mogą działać w odwrotnej kolejności, aby działać jako generator. Dzięki temu pojazd jest lżejszy i bardziej zwrotny, a także ma lepsze przyspieszenie niż samochód napędzany gazem lub olejem napędowym. Ale czy to wystarczy? Czy samochody elektryczne mogą być lepsze niż samochody spalinowe? A może istnieje jeszcze lepsza alternatywa? Na samochody elektryczne można patrzeć na dwa sposoby. Jednym z nich jest sposób, w jaki wielu producentów lubi na to patrzeć: jako pojazd „przyjazny dla środowiska”. Od początku promowali swoją ekologiczność i przyjazność dla środowiska całej idei, więc nic dziwnego, że promują swoje pojazdy elektryczne jako takie.

Ale samochód elektryczny to nie tylko to, jak jest przyjazny dla środowiska. Chodzi o to, jak wygodny jest w realnym życiu. Ponieważ nie ma paliwa, które można kupić i nosić, nie ma stacji benzynowej, na której można by się zatrzymać, nie ma przewodów gazowych, o które trzeba się martwić, pojazd elektryczny jest pojazdem prawdziwie zeroemisyjnym. Wszystko, co robi pojazd, to pobieranie energii z sieci, wykorzystanie jej. Jakie są więc zalety tej wygody nad samochodami na gaz? Pojazd jest często mniejszy. Ale jak wspomniano wcześniej, oznacza to, że w pojeździe zmieści się mniej osób. Pojazd elektryczny jest łatwiejszy do parkowania ze względu na brak zbiornika paliwa, a mniejsze rozmiary pojazdu znacznie ułatwiają wciskanie się w ciasne miejsca parkingowe. Wiele zależy jednak od indywidualnych upodobań.