• 11 lipca, 2021

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla dzieci i młodzieży?

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa? Diety wegetariańskie są zdrowe i mogą być lepsze niż zwykłe diety, a także są dobre dla osób z problemami z ciśnieniem krwi i cholesterolem.

Obecnie istnieje wiele dowodów na poparcie tezy, że przestrzeganie diety wegetariańskiej może pomóc w odwróceniu choroby serca lub uchronić ludzi przed jej skutkami. Na przykład wykazano, że wegetarianie mają niższy poziom cholesterolu i mniejsze ryzyko chorób serca.

Czy dieta wegetariańska jest zdrowa dla dzieci i młodzieży?

Korzyści wynikające z diet wegetariańskich

Zaleca się również to robić również, aby uchronić się przed skutkami promieniowania, chociaż ta rada dotyczy osób narażonych na bardzo wysokie dawki promieniowania (ponad 500 mSv, co jest ogromną dawką). Dieta roślinna lepiej chroni organizm przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem niż dieta składająca się prawie wyłącznie z mięsa. Badania pokazują, że zachorowalność na raka jest niższa również u wegetarian. Zwykle żyją dłużej, mają lepszy poziom energii niż ludzie jedzący mięso.

Wiele osób jest już wegetarianami, co jest dobrym pomysłem, ponieważ pomaga to uchronić się przed chorobami serca i rakiem. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby Ci, którzy chcą zmniejszyć ryzyko zawału serca, spożywali co najmniej pięć porcji owoców i warzyw dziennie. Duże ogólnokrajowe badanie obejmujące ponad 60 000 osób wykazało, że osoby, które w ciągu ostatniego tygodnia spożywały duże ilości owoców i warzyw, miały o 50% mniejsze ryzyko zawału serca w porównaniu z osobami, które spożywały mniej owoców i warzyw w ciągu ostatniego tygodnia. Okazało się również, że większa ilość warzyw w diecie wiązała się z niższym ryzykiem śmierci z jakiejkolwiek przyczyny chorobo-pochodnej. Uważa się, że dzieje się tak dlatego, że przeciwutleniacze zawarte w owocach i warzywach pomagają chronić organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Zaleca się, aby osoby, które przeszły zawał serca lub cierpią na dusznicę , stosowały dietę obejmującą co najmniej dwie do trzech porcji owoców i warzyw dziennie.