• 17 listopada, 2021

Jak wygląda jedzenie i mycie zębów z aparatem ortodontycznym?

Na pewno każdy z nas w swoim życiu niejednokrotnie słyszał o czymś takim jak aparat ortodontyczny – dzięki niemu można poprawić stan naszego uzębienia i tym samym wyeliminować np.

skrzywienie zębów. Trzeba sobie jednak zdać sprawę z tego, że po założeniu takiego aparatu będziemy musieli co nieco w naszym życiu zmienić. Konkretniej chodzi tutaj o jedzenie i mycie zębów.

Co można jeść, a czego nie?

Jeśli mamy założony aparat ortodontyczny na zęby to powinniśmy wiedzieć o tym, że przez pierwszych kilka dni możemy odczuwać pewien dyskomfort. W tym czasie najlepiej jest spożywać wszelkiego rodzaju rozdrobione produkty, które są łatwe do połknięcia np. zupy. Co więcej w całym czasie leczenia warto zrezygnować z jedzenia wszelkiego rodzaju ciągnących się produktów takich jak np. gumy do żucia czy też cukierków z karmelu, bo mogą one spowodować odczepianie się zamków aparatu. To jeszcze nie wszystko, ponieważ mając aparat na zębach najlepiej jest rozdrabniać owoce, aby ich gryzienie było łatwiejsze. Nie zaleca się również spożywania płynów barwiących takich jak kawa czy czerwone wino.
Jak wygląda jedzenie i mycie zębów z aparatem ortodontycznym?

Jak powinna wyglądać higiena?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, że w czasie, gdy mamy aparat na zębach powinniśmy bardziej zadbać o nasza higienę jamy ustnej. Często do aparatu przyklejają się resztki jedzenia, a co za tym idzie warto jest myć zęby po każdym posiłku, aby takiej sytuacji uniknąć. Ortodonci zawsze zalecają wtedy stosowanie dwóch szczoteczek – zwykłej oraz specjalistycznej. Ta druga umożliwia dokładne mycie zębów w trudno dostępnych miejscach. W dodatku warto regularnie oczyszczać przestrzenie między zębowe przy pomocy nici dentystycznej. Wybór szczoteczki oraz pasty do zębów na czas noszenia aparatu najlepiej jest skonsultować z ortodontą. Z kolei wtedy, gdy chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat cena takich aparatów to warto wyszukać w Internecie czegoś takiego jak aparat ortodontyczny cena wrocław i wtedy niemal na pewno znajdziemy interesujące nas informacje.